Döviz ve Efektif Piyasası

Döviz ve Efektif Piyasaları ülkemizde 1988 Ağustos’unda kurulan piyasalardır. Döviz Kuru ve Efektif Kurunun piyasa koşullarına göre belirlenmesi amacı güder. Bu piyasalara şu kuramların katılmasına izin verilmiştir: Bankalar, Özel Finans Kurumları, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığınca faaliyetleri uygun görülen yetkili kurumlar (Bkz. Döviz Büfeleri) ve Merkez Bankası Döviz İşlemleri Müdürlüğü.

Merkez Bankası’nın Döviz ve Efektif Piyasaları Müdürlüğü ise tarafsız aracı bir kurum olarak bilgi aktarımı görevi yapar. Bu piyasalar önce kur belirleme şeklinde açılmış daha sonraları çeşitli ayrıntıda döviz alt – piyasaları haline dönüşmüştür. Bu piyasalar şunlardan oluşuyordu: TL. – Döviz piyasası, Efektif – Efektif Piyasası, Döviz – Efektif Piyasası, Döviz – Döviz Piyasası, Döviz
Depoları – TL. ve TL. – Döviz Depoları Piyasası. Her Piyasada kurlar günlük arz ve talep gelişmelerine göre belirlenir.

http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TCMB+TR/TCMB+TR Main+Menu/Piyasalar/Doviz+ve+Efektif+Piyasalari

Kıymetli Maden ve Taşlar Piyasası:

Kıymetli Madenler ve Taşlar piyasası Borsa İstanbul A.Ş. bünyesinde işlenmiş, işlenmemiş, yarı işlenmiş, standart ya da standart dışı kıymetli maden (gümüş-altın-paladyum-platin) ticaret faaliyetlerini yürütmektedir.

http://www.borsaistanbul.com/urunler-ve-piyasalar/piyasalar/kiymetli-madenler-ve-kiymetli-taslar-piyasasi